Teendők lázgörcs esetén
2008.06.20. 23:47
Mit tegyünk, ha gyermekünk félrenyelt, görcsöl, csillapíthatatlan láza van, leforrázta magát, fullad, újraélesztésre szorul stb. Tanulságok a Gyermek-MOK eseteinek tükrében.
Teendők lázgörcs esetén
Lázgörcsöt leggyakrabban 6 hónapos és 5 éves életkor közötti, arra hajlamos gyermekeknél (3-4%) tapasztalunk. A görcsölő gyermek elkékül, elszürkül, szemeivel egy pontra fixál, végtagjai megfeszülnek, vagy rángatóznak, eszméletét elveszti. A görcstevékenység hőemelkedés vagy lázas állapot kapcsán jelentkezik (a láz felszökő szárán) és egyszerű lázgörcs esetén, rövid időn belül (1/2-2 perc) magától megszűnik. Ilyenkor a gyermek még rövid ideig zavart és aluszékony lehet.
Teendők:
- A gyermek biztonságba helyezése
Tegyünk el mindent a gyermek környezetéből, amivel megsértheti magát. Fejét különösen védjük a sérülésektől. A végtagokat nem kell lefogni! A beteg szájába ne tegyünk semmit!
Sok egyéb lázas betegség (pl. agyhártyagyulladás) is járhat görcstevékenységgel.
Azok a szülők (gondviselők) végezhetik, akiket előzőleg felkészítettek erre és rendelkeznek az ehhez szükséges végbélbe jutatható gyógyszerrel (Stesolid vagy Diazepam Desitin 5mg, 10mg) és ismerik annak pontos adagolását.
Ha a gyermeknél először jelentkezett lázgörcs, vagy az nem szűnt meg rövid időn belül, kórházi kivizsgálásra és megfigyelésre van szüksége.
Megelőzés
Akinek hajlama van lázgörcsre (testvér, szülő lázgörcsös volt), vagy már volt ilyen rohama, annak 30-40% az esélye arra, hogy ez az állapot megismétlődik. Ilyen esetekben javasolt a korai, erélyes lázcsillapítás és végbélbe adható görcsoldók készenlétben tartása.
|